Salę chemiczną można bardzo łatwo rozpoznać, wchodząc do niej już po raz pierwszy. Zazwyczaj na ścianach umieszczone są plansze z układem pierwiastków, różne dekoracje multimedialne, szafy z probówkami i różnymi roztworami chemicznymi i wiele innych. Jednak, czy są to wyłącznie dodatki, czy też funkcjonalne przyrządy do pracy podczas zajęć lekcyjnych?
Wyposażenie sal chemicznych w środki dydaktyczne
Jak się okazuje, większość przedmiotów znajdujących się w salach chemicznych ma kluczowe znaczenie w nauce i tłumaczeniu poszczególnych działów chemii. Szkoła, która nie wyposaży sali w odpowiednie akcesoria, może mieć problem z przekazaniem wiedzy swoim uczniom, a sam nauczyciel będzie miał utrudnioną pracę. W co zatem najlepiej zaopatrzyć salę chemiczną w swojej placówce edukacyjnej? W sklepach internetowych można zakupić różnego rodzaju przydatne pomocy dydaktyczne. Są to między innymi wspomniane plansze, które przedstawiają pierwiastki, a także wiele przyrządów do zajęć praktycznych. Można zakupić paski wskaźnikowe, opiłki, pakiety do badania gleby, a także zestawy ekologiczne do badania wody lub różne modele do budowy struktur chemicznych. Akcesoriów jest znacznie więcej, a ich dobór zależy od sposobu prowadzenia tego niezbyt łatwego przedmiotu, jakim jest chemia – polecane pomoce dydaktyczne pozwalają nauczycielom zobrazować przykłady oddziaływania roztworów i tym samym zachęcić uczniów do aktywnego udziału w lekcji.
Sprzętów wpływających na usprawnienie nauki chemii jest wiele. Ich dobór zależy od aktualnie realizowanego działu. Warto zaopatrzyć się w przyrządy, które będą dopasowane do obecnego programu nauczania. Tym sposobem chemia stanie się najciekawszym przedmiotem, a nauczenie się go nie będzie stanowiło większego problemu.