Czy dieta wegańska jest zdrowa?

W dzisiejszych czasach, powstała moda na to aby jak najlepiej się odżywiać oraz prowadzić nasz organizm w taki sposób aby nie przytrafiały mu się jakieś problemy, chorobowe, lub związane ze starzeniem się naszego organizmu. Modne stają się coraz to kolejne rodzaje diet, które obiecują niesamowite efekty przy jak najmniejszym wkładzie własnym. Tutaj wezmę pod lupę dietę wegańską, i zapytam czy jest na prawdę tak zdrowa jak o tym słyszymy.

Dieta wegańska, lek na całe zło?

dieta wegańskaPod pojęciem weganie oraz korzystanie ze sposobu żywienia jakim jest dieta wegańska, rozumiemy osoby, które ze względu na swoje przekonania oraz ideologizm kierują się tym iż, rezygnują oni całkowicie w swoim jadłospisie z produktów pochodzenia zwierzęcego, co jest odstępstwem od tego co już za pewne było słyszane czyli diety wegetariańskiej, w której akurat to ogranicza się tylko i wyłącznie do spożywania mięsa ze zwierząt. Wiele osób zajmujących się zdrowym odżywianiem może zalecić ten sposób odżywiania, gdyż oczywiście ma on swoje plusy, ze względu na brak spożycia czerwonego mięsa, które w nadmiarze może powodować ogrom chorób, dieta ta ogranicza także spożycie złej frakcji cholesterolu zawartego szczególnie w produktach zwierzęcych. Czyli na dobrą sprawę dieta wegańska prezentuję się z jak najlepszej strony, no przecież zapobiega chorobom. Ale czy na pewno? Oczywiście że nie, zrezygnowanie z produktów zwierzęcych na krótki okres czasu może i poprawiło by profil lipidowy jak i kondycje naszego organizmu, zaś z drugiej strony jest to jeden z najbardziej wyniszczających sposobów odżywiania jaki powstał. Produkty zwierzęce są źródłem ważnych substancji dla naszego organizmu, w tym składników mineralnych takich jak np. żelazo, czego niedobór może doprowadzić do wielu chorób takich jak anemia, czy niedokrwistość megaloblastyczna. Profil witamin z grupy B zawartych w produktach zwierzęcych, jak i np. wapń znajdujący się w produktach mlecznych, jest dla nas niezastąpionym źródłem tych składników, dlatego rezygnowanie z nich naszej w diecie jest najzwyczajniej głupie.

Dieta wegańska jest to dieta, która ma swoje dobre jak i te złe strony, nie dojdziemy do tego jednoznacznie gdyż, ma na to wpływ za dużo czynników zewnętrznych. Musimy więc zwrócić uwagę na to w jaki sposób odżywianie odpowiada za to jak nasz organizm się czuję, jeśli znajdziemy złoty środek, który zapobiegnie chorobom jak i zaopatrzy nasz organizm odpowiednio w to czego potrzebuje, wtedy możemy stwierdzić iż dieta jest skuteczna.