You are currently viewing Czym jest Nose Work?

Czym jest Nose Work?

Instynkt łowiecki jest jedną z tych potrzeb psiaka, którą powinniśmy stale zaspokajać. Aktywność węchowa pozwala się psu nie tylko pozytywnie zmęczyć, ale i pobudzić mózg do pracy. Szczególnie polecaną formą takiej pracy jest Nose Work. Na czym polega ta dyscyplina? Dla jakich psów jest ona przeznaczona?

Wybór akcesoriów do pracy węchem

akcesoria do noseworkNose Work jest dyscypliną kynologiczną zapoczątkowaną w 2009 roku. Jej głównym celem jest aktywizacja węchowa psa, dzięki której nasz pupil może wyczuwać różne zapachy nie tylko w zamkniętych elementach, ale i w całych pomieszczeniach czy pojazdach. Dyscyplina ta jest odpowiednia dla każdego psiaka, niezależnie od rasy czy wieku. Aby rozpocząć pracę węchem, warto przygotować sobie kilka kartonowych pudełek i ulubionych psich smakołyków. Wyszukiwanie ulubionych kąsków sprawi, że nasz czworonożny przyjaciel nie będzie losowo obwąchiwał pudełek, a będzie szukał konkretnego zapachu. Kojarzenie go z nagrodą jest jak najbardziej pożądane i nie musimy się martwić, że pies w przyszłości będzie szukał tylko nagrody. Takie zaspokojenie potrzeb łowieckich bardzo uaktywnia mózg – szacuje się, że nose work jest dużo bardziej męczący niż dwugodzinny spacer z naszym pupilem. Ciekawe akcesoria do nosework, w które powinniśmy zainwestować na samym początku przygody, to przede wszystkim maty węchowe. Możemy również sami przygotowywać zabawy dla psa z pomocą pustych kubeczków, w których będziemy chować ulubione smakołyki naszego pupila.

Węszenie i znajdywanie pożywienia to jedne z potrzeb wywodzących się z drapieżnej natury psiaka. Aby umożliwić mu aktywne wykonywanie tych czynności, warto pomyśleć o dyscyplinie kynologicznej Nose Work. Jest to niezwykle aktywizujące zajęcie, które pozwala naszemu psu nie tylko się pozytywnie zmęczyć, ale i doskonalić swoje zdolności węchowe.