You are currently viewing Dobór żyłki w wędkarstwie

Dobór żyłki w wędkarstwie

Gdy chcemy zaczął łowić ryby musimy przede wszystkim zastanowić się w jakim miejscu, jakie ryby tam pływają oraz jaki sprzęt jest nam niezbędny do dobrego połowu. Jedną z ważniejszych kwestii jest wędka, która obejmuje żyłkę, ponton oraz kołowrotek, a także haczyk. Dzięki dobrze dobranemu kompletowi jesteśmy w stanie złowić wiele ryb.

Odpowiednia żyłka do połowu ryb

żyłki wędkarskie plecionkiKażdy wędkarz wie, iż jego wędka to najważniejsze narzędzie pracy. Jak się jednak okazuje składa się na nią kilka rzeczy, które muszą być dostosowane do warunków wodnych oraz rodzaju łowionych ryb. Dlatego też żyłki wędkarskie plecionki używane są w miejscach trudnych technicznie, gdzie występują powalone drzewa, elementy starych mostów czy łodzi, które mogą zniszczyć naszą żyłkę. Z kolei ważna jest też jej elastyczność. Żyłki sztywne i wytrzymałe stosujemy na trudnych zbiornikach oraz dużych. Warto zwrócić też uwagę na ponton, którego grubość nie powinna różnić się więcej niż o 0,04mm od żyłki głównej. Warto też dobierać odpowiedni kolor do dna zbiornika wodnego. Jeśli woda jest przejrzysta odpowiedni będzie kolor seledynowy. W przypadku brunatnic czy zielenic dobieramy odpowiedni kolor. Najlepiej postarać się dobrać jak najbardziej zbliżony kolor pontonu do dna. W ten sposób powinniśmy złowić wiele ryb. Pamiętajmy jednak, iż moc żyłki zawsze dobieramy do największej ryby jaka znajduje się w zbiorniku, aby nie marnować później słabszej żyłki.

Ryby to bardzo inteligentne i silne stworzenia wodne, które mogą zauważyć widoczny kolor żyłki w wodzie. Bardzo ważne jest też to, aby elastyczność i wytrzymałość żyłki była dostosowana do panujących warunków. W związku z tym z plecionek korzysta się w najtrudniejszych warunkach połowów, gdzie istnieje duże ryzyko zerwania.