Historia dozowników do mydła nie jest wcale długa. Ich dzieje sięgają bowiem zaledwie początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy dopiero pojawiły się one na rynku, podczas gdy mydło w płynie zostało wynalezione ponad sto lat wcześniej. Pomimo tego zadomowiły się już zupełnie i trudno dziś wyobrazić sobie mydło w płynie bez dozownika.
Dozowniki eleganckie i praktyczne
Dozownik to proste urządzenie, którego konstrukcja opiera się na małej pompce, służące do wydzielania mydła lub innego płynu czyszczącego ręce. Dozowniki charakteryzują się rożnymi mechanizmami działania. Mogą być uruchamiane ręczenie – za pomocą odpowiedniego przycisku, lub automatycznie – za sprawą fotokomórki. Wykonywane są z tworzyw sztucznych lub metali. Najprostsze dozowniki to takie zamontowane do pojemnika z mydłem, które można kupić w każdym sklepie z artykułami chemicznymi. Można ich ozywać wielokrotnie, uzupełniając mydło sukcesywnie. Są powszechnie używane w prywatnych domach. Natomiast eleganckie dozowniki do mydła, montowane wprost na ścianę jako stałe wyposażenie łazienki, najczęściej można spotkać w budynkach użyteczności publicznej, hotelach i tym podobnych miejscach. Są to urządzenia bardzo praktyczne i sprzyjają dbałości o higienę w miejscach z których korzysta wielu ludzi. Urządzenia te pozwalają uniknąć takiej sytuacji, gdy wiele rożnych osób korzysta z tej samej kostki mydła.
Dozownik wydziela każdemu osobne porcje środka myjącego często nawet w sposób bezdotykowy, jak w przypadku urządzeń działających na fotokomórkę. Wystarczy podstawić dłoń. Jest to sposób najbardziej higieniczny, ograniczający ewentualne rozprzestrzenianie się bakterii. Poza wszystkimi innymi zaletami, korzystanie z dozownika jest też po prostu wygodne.