Jak wyglądały magazyny przed WMS – programami magazynowymi

Zarządzanie magazynem w dawniejszych czasach wyglądało zupełnie inaczej, niż ma to miejsce obecnie. Choćby sama rozpiska tego gdzie co się znajduje zabierała ludziom znacznie więcej energii, niż sprawdzanie wszystkiego w wygodny i wydajny sposób na ekranie dotykowym komputera, który ma zainstalowany WMS. Na czym to właściwie polega?

Słowem wstępu – WMS to program magazynowy

WMS - program magazynowyWszystkie magazyny które widzimy na co dzień muszą być w jakiś sposób zarządzane. Nie ma znaczenia, czy przechowywane są tam torebki, listy czy jeszcze coś innego. Aby połapać się w tym co gdzie jest poukładane, oraz w jakich ilościach, zarządcy instalują sobie WMS – program magazynowy. Znacznie ułatwia on pracę magazyniera oraz pozwala o wiele szybciej wyszukiwać interesujące go przedmioty i towary. W dawniejszych czasach, gdy WMS jeszcze nie istniało, wszystkie magazyny miały dokumentację wyłącznie papierową. Można wyobrazić sobie jak wyglądała sytuacja, w której dostawca przyjeżdżał po towar, z kolei magazynier przeglądał setki stron formatu A4, by znaleźć interesujące go przedmioty. Dziś można to załatwiać za pomocą kilku kliknięć w ekran dotykowy. Przyjeżdża dostawca i mówi z jakiej jest firmy. Sprawdzamy więc w programie magazynowym gdzie w naszym magazynie ulokowane są produkty danej firmy. Kilka sekund później mamy już odpowiedź i wysyłamy pracownika po określoną partię towaru. Wszystko załatwiane jest szybko i sprawnie – tak jak powinno być. Kiedyś sam odbiór towaru z magazynu trwał sporo czasu, co negatywnie przekładało się na wydajność kurierów i dostawców. Obecnie problemy te są znacznie mniejsze.

Oczywiście programy magazynowe nie są idealne, ale na pewno nie minie dużo czasu, nim się takie staną. W końcu każdego roku są one unowocześniane i modernizowane tak, by jak najlepiej spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.