You are currently viewing Jaki rodzaj niwelatora jest lepszy?

Jaki rodzaj niwelatora jest lepszy?

Aby precyzyjnie wyznaczać punkty powszechnie używa się niwelatorów, które mogą być laserowe lub optyczne. Najefektywniejszym i najdokładniejszym jest niwelator laserowy, który wyznacza dane punkty za pomocą wiązki światła, która jest idealnie równa.

Niwelatory laserowe – zastosowanie

praktyczny niwelator laserowy - cenaUrządzenie, zwane niwelatorem służy do wyznaczania różnicy wysokości punktów pomiarowych. Jest podstawowym urządzaniem wykorzystywanym przez geodetów lub budowlańców. Można wyróżnić niwelatory optyczne oraz laserowe. Te pierwsza potrzebują do obsługi 2 osób i są bardziej mobilne. Laserowe niwelatory mogą być obsługiwane przez 1 osobę, ale są mniej mobilne. Niwelator laserowy wyświetla jednocześnie linię pionową oraz poziomą. Jeśli chodzi o praktyczny niwelator laserowy – cena uzależniona jest od skomplikowania danego modelu oraz dodatkowych jego funkcji, Montuje się go na specjalnym, trójnogim statywie. Przed wykonywaniem pomiarów, należy upewnić się, że urządzenie jest prawidłowo wypoziomowane. Obsługa i zasady działania urządzenia są niezwykle proste. Niwelatory prostsze, które świetnie sprawdzą się w użytku domowym, mają mniejszy zasięg i są mniej dokładne w przeciwieństwie do profesjonalnych niwelatorów. Niwelator laserowy jest lepszym rozwiązaniem, niż niwelator optyczny. Jest mniej podatny na błędy, niezwykle dokładny i uniwersalny, ponieważ pomiarów można wykonywać wewnątrz pomieszczenia, ale i również na zewnątrz. Urządzenia tego rodzaju są nieco droższe od optycznych niwelatorów tradycyjnych.

Aby wykonywać precyzyjne pomiary na zewnątrz potrzebny będzie niwelator z detektorem. Kolory wiązek światła rzucane przez niwelatory, to zielony lub czerwony. Zielone światło przyda się tam, gdzie pomieszczenie jest bardziej nasłonecznione przez światło słoneczne.