Jakich nawozów potrzebuje ziemniak?

Chyba większość z nas wprost przepada za ziemniakami. Możemy tworzyć z nich przeróżne dania, które są nie tylko sycące, ale także i tanie. To właśnie mnogość form, w których możemy je spożywać sprawiła, że są one tak popularne. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ziemniaki także podczas uprawy wymagają specjalnego traktowania.

Jak uprawiać ziemniaki?

nawożenie ziemniakówMimo tego, że ziemniaki to bardzo popularne i łatwo dostępne warzywa, potrzebują one odpowiedniego nawożenia. Nawożenie ziemniaków nie jest zbyt skomplikowane. Mówi się o tym, że najlepszym nawozem do ziemniaków jest długo działający mocznik, który zawiera aż 46 procent azotu. Dużo zależy od tego, czy są to ziemniaki na zbiór wczesny, czy nie. Warto również zaznaczyć, że jeśli zamierzamy uprawiać ziemniaki na bardzo kwaśnej glebie, to przynajmniej z dwuletnim wyprzedzeniem powinniśmy zastosować wapno węglanowe. Pamiętajmy o tym, że ziemniak nie lubi świeżo wapnowanej gleby. Dodatkowo jesienią zaleca się stosować obornik. Bardzo ważnym składnikiem jest również fosfor oraz potas. Niestety wiele uprawiających ziemniaki, traktuje tę roślinę jak bardzo niewymagającą. Warto zaznaczyć, że dopóki tak będzie, dopóty jakość bulw będzie zła, a plony po prostu niskie. Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na nawożenie potasem, fosforem, czy magnezem, zwróćmy uwagę na to, że składniki te zwiększają odporność na czynniki chorobotwórcze. Dodatkowo pozytywnie wpływają na proces gromadzenia się skrobi oraz białka w bulwach.

Jeśli zamierzamy poważnie wziąć się za uprawę ziemniaków, czy jakichkolwiek innych warzyw, musimy znać ich wymagania i wiedzieć, które składniki przyczynią się do zwiększenia plonów, a także jakości uprawy. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku zasad, a nasze ziemniaki będą odporne na choroby i wyjątkowo smaczne.