You are currently viewing Naturalne pigmenty do malowania

Naturalne pigmenty do malowania

Odtwarzanie średniowiecznych ikon, zarówno wykonywanych w drewnie jak i w kamieniu, jest jednym z bardziej niespotykanych, aczkolwiek bardzo ciekawych rzemiosł, którymi zajmują się odtwórcy późnego średniowiecza. Rekonstrukcja historycznych ikon wymaga bowiem nie tylko wprawy, ale również dokładnie tych samych narzędzi które służyły do stworzenia oryginału.

Najlepsze pigmenty do rekonstrukcji historycznych

pigmenty do malowania ikonDo dokładnego odtworzenia ikon historycznych potrzebne są całkowicie naturalne pigmenty, które zazwyczaj można dostać w najbardziej profesjonalnych sklepach artystycznych. Najczęściej stosowane są suche pigmenty do malowania ikon, gdyż takowe charakteryzują się najbardziej intensywną barwą i jaskrawymi kolorami, łatwymi do późniejszego wyregulowania. W zależności od techniki, mogą one być używane całkowicie samodzielnie jako sucha barwa do powierzchni, nakładana bezpośrednio na gesso, lub też rozrobione w farbie temperowej, olejnej czy nawet w samej wodzie, jeśli oryginalna ikona była w taki sposób stworzona. Dla osób nie posiadających wprawy w rozrabianiu farb dostępne są również pasty, zazwyczaj tworzone na bazie tempery jajecznej, najbardziej rozpowszechnionego rodzaju farby w całym średniowieczu. Mogą one być używane tuż po otwarciu i nie wymagają zazwyczaj żadnych dodatkowych prac przy rozrabianiu pigmentu czy rozrzedzaniu pasty, jeśli ma ona być nakładana samodzielnie.

Naturalne pigmenty są bardzo łatwe do rozpoznania, gdyż po nałożeniu są nie tylko trwalsze, ale mają również o wiele bardziej nasycony kolor niż sztuczne pigmenty wytwarzane chemicznie. Tego rodzaju barwniki można kupić w profesjonalnych sklepach artystycznych dla zaawansowanych malarzy, a ich wytwarzaniem zajmują się również rzemieślnicy w ruchu rekonstrukcyjnym.