Oprócz siatek plecionych i cięto-ciągnionych bardzo popularne są także siatki zgrzewane. Wytwarzane są z drutu o niewielkiej średnicy. Maksymalna szerokość paneli produkowanych przez zakłady najczęściej nie przekracza 1,5 metra, ponieważ taka jest maksymalna szerokość maszyny wykorzystywane podczas procesu produkcyjnego. Jakie zastosowania mają siatki zgrzewane i kiedy uzasadnione jest ich stosowanie?
Producenci stalowych siatek zgrzewanych
Oprócz średnicy drutów wykorzystywanych do produkcji siatek zgrzewanych różnić się może także wielkość oczek. Odległość pomiędzy poszczególnymi drucikami może różnić się w zależności od tego, jakie przeznaczenie będzie miała dana siatka. Najmniejsze oczka zwykle nie są mniejsze niż 2 × 2 cm, natomiast największe mogą mieć nawet 10 × 10 cm. Bardzo rzadko celowo zwiększa się rozstaw drucików, ponieważ skutkowałoby to utratą sztywności wyrobu. W przeciwieństwie do siatek plecionych producent siatki zgrzewanej łączy druciki w miejscach, w których się przecinają. Najczęściej połączenie wykonane jest w procesie zgrzewania, jednak w przypadku większych średnic prętów może zdarzyć się tak, że zostaną one zespawane. Wyprodukowane w ten sposób panele znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz rolnictwie. Można z nich wykonywać ogrodzenia, części maszyn lub różnego rodzaju osłony i zabezpieczenia.
Siatki zgrzewane najczęściej wykonuje się ze stali, która nadaje się do zgrzewania. Niestety często nie idzie to w parze z odpornością na korozję, dlatego po zakończeniu produkcji i sprawdzeniu jakości połączeń, siatka pokrywana jest farbą lub cynkiem. W ten sposób staje się odporna na czynniki środowiskowe i może być wykorzystywana na zewnątrz nawet wtedy, gdy jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne.