W Polsce korzysta się przede wszystkim z dwóch rodzajów paneli fotowoltaicznych. Jednym z nich jest na pewno moduł monokrystaliczny. Jest to system fotowoltaiczny, który stworzony został z ogniw monokrystalicznych.
Na czym polega zasada działania modułów monokrystalicznych w panelach fotowoltaicznych?
Takie ogniwa posiadają z pewnością o wiele wyższą sprawność, jeśli chodzi o porównanie wszystkich modułów paneli fotowoltaicznych. Sprawność idzie w parze z żywotnością takich modułów. Klienci często pytają w sklepach z systemami solarnymi, jaka jest żywotność takich paneli i kiedy trzeba je wymienić. Żywotność modułów monokrystalicznych wynosi aż 30 lat. W tym czasie można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Ogniwo monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane jest tylko z jednego kryształu. Kryształ ten jest ukierunkowany tylko w jednym kierunku – właśnie dlatego panel fotowoltaiczny z takim modułem osiąga tak wysoką sprawność. Niestety taki moduł ma też swoje wady. Moduł monokrystaliczny rzeczywiście osiąga wysoką sprawność, ale za to wymaga sporych nakładów produkcyjnych. Z tego powodu koszty takich paneli fotowoltaicznych są znacznie wyższe i nie każdy może je kupić. Moduły monokrystaliczne wykorzystywane są częściej na budynkach różnych instytucji, przedsiębiorstw, firm, które mają środki na zamontowanie takich urządzeń. Rzadziej pojawiają się takie moduły w domach jednorodzinnych. Systemy fotowoltaiczne są lepszym rozwiązaniem niż zwykłe kolektory – te były popularne kilka lat temu, ale już powoli odchodzą do lamusa.
Niektórzy używają tych nazw zamiennie, ale trzeba pamiętać, że systemy fotowoltaiczne są znacznie bardziej rozbudowane i zaawansowane technicznie – dają więcej możliwości, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, przez co oszczędności po zastosowaniu takich systemów również są wyższe.
Więcej w temacie fotowoltaiki można znaleźć na: ozeshop.pl