You are currently viewing Prowadzenie uprawy krzaków truskawek

Prowadzenie uprawy krzaków truskawek

Prowadzenie uprawy truskawek nie należy do trudnych, jednak wymaga od nas regularności oraz dbania o nie niemal cały rok. Gdy rozpoczyna się sezon na rozsad musimy doskonale wiedzieć co będziemy przez kolejne miesiące robić, aby nasz plon był nie tylko satysfakcjonujący, ale bardzo smaczny i chętnie zjadany przez każdego.

Metody na prowadzenie udanej plantacji truskawek

uprawa truskawek - nawożenie kompostemJeżeli rozpoczynamy planować sadzenie truskawek to przede wszystkim musimy mieć próchniczą ziemię o dobrej gospodarce wodno-powietrznej. Następnie wybierzmy same zdrowe sadzonki, a te mające objawy chorobowe odrzućmy. Zanim jednak je posadzimy warto byłoby glebę przygotować. Każda udana uprawa truskawek – nawożenie kompostem ma w rozpisce przed sadzeniem i tuż po okresie zbiorów oraz po koszeniu. Dzięki temu gleba ma dużo składników odżywczych, a owoce rosną duże oraz soczyste. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, iż truskawka ma bardzo płytki system korzeniowy. W związku z tym nie możemy zapominać o regularnym ich podlewaniu. Stosujmy też profilaktykę przeciw chorobom oraz szkodnikom, a gdy będzie po zbiorach oraz koszeniu zastosujmy środek grzybobójczy. W ten sposób nasze sadzonki będę o wiele silniejsze na przetrwanie zimy. Pamiętajmy jednak, iż wiele odmian nie jest odpornych na mróz, dlatego należy je osłonić specjalną płachtą. Dzięki temu będziemy pewni, że kolejnego roku nasza uprawa da nam tak samo dobre zbiory w okresie wiosenno-letnim.

Bardzo prostym, jednak nie najprostszym, zajęciem jest uprawa truskawek. Wystarczy dbać o nawodnienie oraz odpowiednie nawożenie, aby doskonale rosły. Mimo to okres zimowy jest bardzo ważny, ponieważ dzięki zadbaniu o przygotowanie sadzonek na kolejny sezon możemy być pewni, iż zimę przetrwają w stanie nienaruszonym.