Regionalne domy z drewna

Domy z drewna większości osób kojarzy się ze starymi regionalnymi domami górskimi, gdzie zwłaszcza w latach powojennych był to najpopularniejszy styl budownictwa. Oczywiście budowano wtedy z zupełnie innych jakościowo drewna, przez co nie przetrwały one próby czasu i dziś są one zniszczone i wymagają szybkiej renowacji.

Drewniany styl budownictwa ponownie powraca

budowa regionalnego domu z baliBardzo dużo w tym roku jest dotacji na kulturę w naszym kraju. W związku z tym podjęto decyzję o odbudowie wielu zniszczonych, ale zabytkowych domów z bali. Oczywiście największą ilość zajmuje się z górach, lecz program naprawy domów i kościołów z drewna objął cały kraj. Jest rozporządzenie aby do końca jesienie budowa regionalnego domu z bali, była ukończona na terenie każdego województwa. Jest to minimalny wynik jaki musza uzyskać województwa, aby móc w przyszłym roku znowu się starać o dodatkowe pieniądze na budowę nowych domów z bali. Dzięki odbudowie regionalnych domów, w wielu miejscach powróci tradycyjny folklor, który jest bardzo doceniany, przez starszych mieszkańców małych wiosek, ale też stanowi atrakcje turystyczną dla wielu osób. Dzięki takim domom powrócą spotkania, na których niegdyś poruszało się rozwój miejscowej kultury, oraz przekazywało wiedzę młodszym pokoleniom o miejscowej tradycji i kulturze. Dodatkowo domy takie są stosunkowo tanie w odbudowie, gdyż wystarczy wymienić tylko kilka ważnych elementów drewnianych przy konstrukcji domu a reszta to jego odświeżenie.

Dzięki rozwoju stylu drewnianego budownictwa, wiele domów kultury zyska swoją dawaną popularności i bez problemu będzie można dalej pokazywać innym osobom tradycje danego regionu. Cieszy nas fakt, że ktoś w końcu zwrócił uwagę na potrzebę odbudowy domów regionalnych co da duże korzyści wielu osobom.