Kurtki, które chronić nas mają przed opadami atmosferycznymi, wykonane są ze specjalnych, szczelnych materiałów. Jednak nawet struktura takiej kurtki nie uchroni nas przed zimną wodą wlewającą się za kołnierz, jeśli ten nie będzie odpowiednio zabezpieczony. Pomóc w tym mogą rzepy, za pomocą których można uszczelnić newralgiczne miejsca.
Jak użyć rzepów, by uszczelnić kurtkę
W płaszczach jesiennych najczęściej stosowanym typem zapięcia są guziki, natomiast jeśli chodzi o kurtki przeciwdeszczowe, są to zamki błyskawiczne. Zamek taki, mimo że jego części bardzo ciasno do siebie przylegają, może sprawić, że przemokniemy. To wszystko przez materiał, na którym został on do kurtki wszyty. Dlatego musi ona posiadać rzepy pasmanteryjne, które pozwolą na zakrycie dodatkowym kawałkiem wodoodpornej tkaniny, zamka na całej jego długości. Woda nie ma wpływu na działanie rzepów, jest to więc rozwiązanie, które spisuje się w terenie. Kolejnym miejscem, które wymagać będzie podobnego użycia rzepów, będzie kołnierz i jego łączenie z kapturem. Od lat bowiem modne są kurtki, w których mamy możliwość odpięcia kaptura. Zwykle, on też jest przypinany za pomocą zamka błyskawicznego. Warto więc zastosować taką samą sztuczkę i uszczelnić to miejsce materiałem. Rozwiązanie takie sprawdzi się też w kurtkach zimowych. Dzięki niemu nawet podczas bitwy na śnieżki, nie trzeba się będzie obawiać, że ubrania przemokną.
By kurtka przeciwdeszczowa naprawdę mogła tak się nazywać, musi być odpowiednio szczelna. Jeśli nasza niestety taka nie jest, warto za pomocą rzepów i kawałków materiałów uszczelnić miejsca, w których wszyte są zamki błyskawiczne. Dzięki temu woda nie przedostanie się pod materiał, a my sami nie przemokniemy nawet podczas najgorszej ulewy.