You are currently viewing Technikum, liceum, czy szkoła policealna?

Technikum, liceum, czy szkoła policealna?

Dzisiejsza młodzież jest obecnie bardzo zagubiona, jeśli chodzi o szkolnictwo i swoją edukację. Mają tyle możliwości wyboru, że nie wiedzą jaka szkoła policealna będzie dla nich najlepsza, po której znajdą najlepszą pracę i będą mieć szansę na wymarzoną posadę, której będą poszukiwać pracodawcy.

Szkoły policealne są dobre.

szkoła policealnaLiceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Którą ze szkół wybrać? To zależy od tego, czy mamy sprecyzowane zainteresowania, pomysł na siebie, jaki zawód nam się marzy. Liceum trwa trzy lata i przygotowuje nas do matury, a potem do nauki na uniwersytecie. Wiele zawodów można wykonywać tylko z tytułem naukowym magistra lub inżyniera np. kierownik budowy, fizyk jądrowy, historyk, czy lekarz. Nie można zdobyć zawodu inną drogą, niż długą ścieżką naukową. Mamy jeszcze szkoły policealne Rzeszów, które dadzą nam możliwość zmiany zawodu, jeśli uznamy, że profil naszej klasy był nieodpowiedni. Technikum trwa cztery lata, żebyśmy mieli czas nauczyć się do matury i do egzaminu zawodowego. Dzięki temu możemy iść potem na studia, ale możemy od razu podjąć pracę np. kucharza, fryzjera, czy księgowego. Szkoła zawodowa przygotuje nas tylko do zawodu. Dzięki temu po zakończeniu nauki wiemy już prawie wszystko na temat zawodu i możemy iść do pracy. Są jeszcze szkoły dla dorosłych, więc po zawodówce mamy jeszcze możliwość zdania matury lub zmiana zawodu. Którą drogę wybrać? To zależy od naszych predyspozycji, możliwości intelektualnych, obranej ścieżki zawodowej. Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać lub jeśli uważamy, ze dokonaliśmy złego wyboru to zawsze możemy zapisać się na kursy zawodowe, dzięki którym szybciej zdobędziemy nowy, inny zawód.

To też da nam spojrzenie na to, czym będziemy się zajmować. Lepiej wybrać weekendowy kurs np. makijażu, który powie nam czy chcemy się tym zajmować, niż zapisać się na dwuletnie stadium, z którego będziemy niezadowoleni. Warto iść do szkoły policealnej.