Właściwe przechowywanie wina

Właściwe przechowywanie wina

W naszym kraju przybywa amatorów picia dobrego wina. Aby przybliżyć magię atmosfery jego spożywania i przechowywania do tej znanej z krajów śródziemnomorskich, Niemiec, Gruzji czy Portugalii i wśród Polaków pojawiła się myśl aby właściwe je przechowywać. Coraz częściej na terenie posesji pojawia się piwniczka na wino,

Warunki dobrego leżakowania wina

piwniczka na winoAby wino mogło właściwie leżakować można zbudować piwniczkę na wino. Aby miało to sens trzeba tak zaprojektować pomieszczenie aby piwniczka na wino zapewniała odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza. Różne gatunki win do właściwego leżakowania wymagają innej temperatury także należy się zastanowić na jakie wina się nastawimy gdyż w jednej piwniczce nie zapewnimy różnych temperatur w zakresie od 6 do 18 stopni. Musimy zapewnić właściwą wilgotność powietrza wynoszącą około 70%. Przy tej wilgotności korek w butelce nie spleśnieje ani nie wyschnie dopuszczając do wina powietrze.Musimy tez odciąć butelki wina od światła słonecznego. Aby zapewnić takie warunki najlepiej jest zbudować piwniczkę w ogrodzie wykorzystując naturalny pagórek lub wzniesienie. Ściany najlepiej wykonać z cegły pełnej lub betonu komórkowego. Posadzkę wylać na zbrojenia umiejscowione na podsypce z piasku. Całość konstrukcji należy obsypać ziemią warstwą o grubości nawet 3 do 4 metrów. Szerokość wnętrza piwniczki to 2-3 metry aby umieścić regały. Butelki muszą leżeć na ukos aby wino wewnątrz dotykało korka. Można też dobudować do ściany domu pomieszczenie które stanie się piwniczką na wino. Trzeba pamiętać o otworze wentylacyjnym w budowli. Wyposażenie piwniczki na wino to higrometr i termometr.

Osoby mieszkające w blokach lub innych budynkach gdzie nie można wygospodarować miejsca na piwniczkę na wino się zaopatrzyć w specjalne winiarki. Są to urządzenia zapewniające odpowiednią wilgotność i temperaturę. Można je ustawić gdziekolwiek mamy ochotę.Tworzą one swoistą enklawę dla wina.