You are currently viewing Wykorzystanie litych desek dębowych we wnętrzach

Wykorzystanie litych desek dębowych we wnętrzach

Obecnie w modzie jest korzystanie z takich rozwiązań w aranżacji wnętrz, które są nie tylko ładne i praktyczne, ale także ekologiczne i trwałe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup podłóg z litego drewna, ponieważ doskonale łączą w sobie wszystkie te cechy. Dobrej jakości zadbana podłoga może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Deski podłogowe z drewna dębowego

lita deska podłogowa dąbDąb jest jednym z najtwardszych rodzimych gatunków drewna. Znakomicie nadaje się do wykorzystania we wnętrzach mieszkalnych i nie ma potrzeby inwestowania w podłogi z np. drewna egzotycznego, które może być jeszcze twardsze i wytrzymalsze, ale też znacznie droższe. Obecnie bez problemu można kupić deski dębowe w marketach budowlanych i hurtowniach albo bezpośrednio od producentów. Przy zakupie należy kierować się nie tylko ceną produktu, ale też jego jakością. Najlepsze są deski z drewna, które było długo sezonowane w odpowiednich warunkach i posiada dobry poziom wilgotności, a nie takie, które było dosuszane przez zaledwie kilka miesięcy. Dobrej jakości lita deska podłogowa dąb nie będzie pękać czy pęcznieć po ułożeniu w mieszkaniu. Gwarantuje to prawidłowe sezonowanie, ułożenie przez fachowców oraz zabezpieczenie drewna olejem lub lakierem. Ze względu na swoje liczne zalety i atrakcyjny wygląd, deski dębowe wykorzystuje się nie tylko na podłogi. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia, to możemy sami wykonać z nich meble, takie jak stół czy regał, albo blat kuchenny.

Drewno, jak każdy materiał, z czasem się zużywa. Naszą dębową podłogę można jednak odświeżyć poprzez cyklinowanie, co polega na usunięciu górnej, zniszczonej warstwy deski, odsłaniając nieuszkodzoną część. Cyklinowanie usuwa co najwyżej kilka mm deski, dlatego można je powtarzać wielokrotnie, raz na kilka lat.