Zastosownaie wyrobów z pleksi

Zastosownaie wyrobów z pleksi

Szkło jako materiał posiada wiele zalet. Jest tanie w produkcji, można z niego wykonywać okna, lustra, różnego rodzaju ścianki i osłony ochronne. Jednak szkło jest stosunkowo ciężkie. Łatwo je również uszkodzić. Dodatkowo, nie ma technologii pozwalającej na naprawę zbitego szła lub okna, po prostu trzeba wymienić całą taflę lub wstawić nową szybę.

plexi lustrzana srebrnaTych wad pozbawione są elementy, wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, popularnie nazywanego plexi. Materiał ten jest przezroczysty, podobnie jak szkło, jednak poprzez dodanie rożnych substancji do masy, może go barwić lub zmieniać jego przejrzystość. Gęstość nie przekracza 1,19 grama na centymetr sześcienny, co oznacza że jest po prostu lekki. Ma właściwości termoplastyczne i jest łatwy w obróbce. Plexi lustrzana srebrna stanowi idealny zamiennik lustra. Więcej, można ją obrabiać łatwiej, niż szkło, ciąć laserowo bardzo dokładnie na wybrany wymiar. Materiał ten jest bezpieczny, nie ma ryzyka skaleczenia, jak to jest w wypadku tradycyjnych luster. Poszczególne płyty można łączyć ze sobą przy wykorzystaniu specjalnego kleju. Doskonale spisuje się w temperaturach do ponad 100 stopni Celsjusza. Plexi lustrzana ma niezwykle gładką powierzchnię i stosunkowo dużą sztywność. Wykorzystywana jest szeroko w marketingu, do tworzenia tablic reklamowych, napisów, może posiadać iluminowane krawędzie.

Współcześnie, choć to produkty szklane wciąż wiodą prym w zastosowaniu domowym i przemysłowym, materiały z plexi są również szeroko wykorzystywane. Łatwość obróbki, niska waga, możliwość tworzenia ciekawych konstrukcji to nie jedyne zalety materiałów z polimetakrylanu metylu. Za ich zastosowaniem przemawia również niska cena wytworzenia i dalszej przeróbki oraz stosunkowo prosty proces ich wytwarzania.